تلویزیون شفاف Mi TV LUX

شیائومی توضیح می‌دهد پشت پنل تلویزیون شفاف شیائومی Mi TV LUX با استفاده از چه فناوری دیده می‌شود و چه تفاونی با پنل‌های اولد معمولی دارد؟

شکل - تلویزیون شفاف Mi TV LUX

جادوی پشت تلویزیون شفاف شیائومی Mi TV LUX چیست؟


اخبار علمی و فناوری – شیائومی می تی وی لوکس،‌ اولین تلویزیون شفاف به تولید انبوه رسیده در جهان نام خواهد گرفت. اما تلویزیون شفاف شیائومی چگونه ساخته شده است؟ این شرکت چینی جزئیاتی از جادویی که باعث شده اشیاء پشت نمایشگر این تلویزیون دیده شوند را تشریح کرده است.
تمام اجزای الکترونیکی و سخت افزار صوتی به استند زیر این تلویزیون انتقال پیدا کرده‌اند. این باعث شده تراکم قطعات بیش از آنچه در تلویزیون‌های معمولی می‌بینیم باشد؛ به همین خاطر شیائومی مجبور شده یک فناوری خنک کننده اختصاصی را برای آن طراحی کند. چیپست آن دارای یک سینی حرارتی است و در اطراف پایه حفره‌های کوچکی با هدف کمک به خنک سازی محیط داخلی تعبیه شده است.

تلویزیون شفاف Mi TV LUX چگونه مثل شیشه شفاف است؟

هم نمایشگرهای LCD و هم OLED می‌توانند به لطف فناوری‌های موجود به صورت شفاف تولید شوند. با این حال شیائومی چون یک پنل OLED نیازی به نور پس زمینه ندارد آن را انتخاب کرده است. زیرا یک تلویزیون LCD شفاف به یک نور خارجی نیاز پیدا می‌کند و نمی‌تواند شفافیت کامل را ارائه کند. اما پنل اولد نیز ذاتاً شفاف نیست.

ماتریکس RGBW دارای طراحی منحصر به فردی است که فقط نصف صفحه با پیکسل‌هایش را پوشش می‌دهد، در حالی که نصف دیگر صفحه شفاف خواهد بود. پیکسل‌ها به قدری کافی هستند که شما نتوانید آن‌ها را در یک فاصله‌ی استاندارد مشاهده کنید و شکاف بین آن‌ها نیز بسیار کوچک است. بنابراین شما آن‌ها را نیز نمی‌توانید ببینید. همه‌ی شکاف‌ها طوری دیده می‌شوند که گویا جزوی از ورقه‌ی شیشه‌ای هستند.

تلویزیون شفاف Mi TV LUX

تصویر زیر مقایسه‌ای از یک پنل اولد معمولی با پنل اولد به کار رفته در تلویزیون شفاف شیائومی می تی وی لوکس را به نمایش می‌گذارد. در فناوری شیائومی، ساب پیکسل‌ها در قسمت راست هستند و ناحیه سمت چپ شفاف است.
برای محافظت از پنل، یک شیشه‌ی ۵۵ اینچی با استفاده از چسب پخت‌پذیر با تابش نور فرابنفش به نمایشگر چسبیده است. یک فریم فلزی باریک نیز لایه‌های این نمایشگر را روی یکدیگر مستحکم نگه می‌دارد.

شاید شما نخواهید یک تلویزیون شفاف برای منزل خود تهیه کنید، اما ماراتن برای قرار دادن دوربین سلفی پشت نمایشگر گوشی‌های هوشمند آغاز شده است. نسخه‌های اولیه‌ای هم اکنون تولید شده‌اند، اما کیفیت تصاویر در آن‌ها ایده آل نبوده است. در واقع این فناوری به بلوغ نرسیده در گوشی‌های هوشمند، هنوز نمی‌تواند کارکرد آسانی را به کاربران هدیه کند و برای دستیابی به آن، به توسعه‌ی بیشتری نیاز است.

شیائومی اخیراً توضیح داده است که تراکم پیکسلی بسیار بالا در نمایشگرهای موبایل مانع این اتفاق شده است. اما اکنون ما امیدواریم آن‌ها از تجربیات خود در ساخت یک تلویزیون شفاف برای حل این مشکل کمک بگیرند.

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم